• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dayı kelse kellik riski daha fazla

Dayı kelse kellik riski daha fazla

Radyo 7 programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programının dünkü konuğu Saç Ekim Koordinatörü Yeşim Alkan oldu. Saç ekiminin konuşulduğu programda Alkan, 18 ile 20 yaş arasında saç dökülmesinin daha çok görüldüğünü vurguladı. Yeşim Alkan saç dökülmesinin birçok nedeni olduğunu belirterek bunların başında genetik faktörlerin öne çıktığını belirti. Saç geninin anne tarafından geldiğini belirten Alkan, dayıda saç dökülmesi varsa kişinin risk altında olduğunu belirtti.

EDA: Saç ekimine gelmeden önce saçların neden döküldüğünü bize ifade eder misiniz?

Yeşim Alkan: Saç dökülmeleriyle ilgili çok çeşitli problemler var. Bize başvuran kişilerden yaptığımız istatistiğe göre en büyük problem stres ve yanlış beslenmeden kaynaklanıyor. Saç dökülmeleri genetik, hormonal veya tamamen aileden gelmiş bir saç dökülmesi problemi olabiliyor. Bu herkesin yapısına göre değişiyor. Dayı tarafında saç problemi yaşayan kişiler risk altında özellikle anne tarafından geldiği için saçın geni dayılarında saçsızlık problemi olan kişilerde daha fazla görülüyor.

EDA: Saç dökülmesi kişinin yaşam kalitesini ne derece etkiliyor?

Yeşim Alkan: Saç dökülmesi kişinin kendine olan öz güvenini son derece etkiliyor. Psikolojik olarak tamamen hayatını değiştiriyor. Bir insan sabahları kalkıp aynaya baktığı zaman saçlarının döküldüğünü ve her geçen gün biraz daha açıklığının oluştuğunu gördüğü zaman o anki hissettiği psikolojisi çok daha farklı bir şeydir. Özellikle sonra yıllarda 18-20 yaşlarda saç dökülmesini çok görüyoruz. Ve bunların psikolojik boyutları çok daha fazladır.

EDA: Saç ekimini ne şekilde ifade edebilirsiniz? Nelere ihtiyaç duyulur?

Yeşim Alkan: Saçsızlık tedavisinde şu anda Türkiye’de ve dünyada kullanılabilen tek yöntem saç ekimidir. Bunun haricinde saç olmayan bir yerden herhangi bir ilaçla, losyonla veya şampuanla saç çıkarmak mümkün değildir. Ve yeni tekniklerle saç ekimi her geçen gün geliştiriliyor. Yaklaşık altı senedir fuya sistemiyle saç ekimi yapıyoruz.

EDA: Saç ekimi kimlere uygulanıyor?

Yeşim Alkan: Saç ekimi öncelikle hiçbir sağlık problemi olmayan insanlara uygulanabilir. Çünkü kalp hastası, şeker hastası gibi birçok ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere saç ekimi uygulaması yapmıyoruz. Görsellikte çok önemli tabii ki ama sağlımız her şeyden önemlidir. Ortalama 18 ile 60 yaş arasına uygulanabilir. Saç ekimi yapabilmek için belli bir miktarda açıklığın oluşmuş olması gerekiyor. Fakat bayanlarda saç ekimi çok başarılı olmuyor.

EDA: Saç ekimi kişilerin ne kadar sürelerini alıyor?

Yeşim Alkan: Saç ekimi işlemi kullandığımız teknik cihazların hızlı olması sebebiyle ortalama dört beş saat içerisinde tamamlanıyor. Saçların çıkması sekiz on ay sürebiliyor.

EDA: Saç ekimi yaptıran kişilerin daha sonra özel bir bakım uygulaması gerekiyor mu?

Yeşim Alkan: Ekimden hemen sonraki ilk üç gün saçlarını yıkamaması gerekiyor. Fakat üç günden sonra 15 gün boyunca her gün bizim verdiğimiz şampuanla saçlarını yıkaması gerekiyor. 15 günden sonra istediği şampuanla istediği kadar yıkayabilir.

KAYNAK:haber7.com

Sağlıklı beslenmeden diyete, şifalı bitkilerin gizemli dünyasından hayatı yaşanılır kılan pratik bilgilere ve yemek tariflerinden çocuk gelişimine pek çok konu Eda’yla Gün Ortası’nda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM