• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç dökülmelerine dikkat

Saç dökülmelerine dikkat

TRAKYA Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Adnan Görgülü, sonbahar aylarında saç dökülmesi şikayetiyle başvuranların sayısında artış olduğunu söyledi.

Bu dönemde görülen saç dökülmelerinin mevsimsel olduğunu belirten Prof. Dr. Görgülü, “Saçlarda görülen günde 100-150 tel dökülme normaldir. Bu dönemde iyi beslenemiyoruz. Sebze ve meyvenin azalmasından dolayı yeterince vitamin alamıyoruz. İnsanlar sonbaharda ‘saçlarım döküldü’ diye üzülmesin. Bu doğal durumdur. Sonbaharda dökülen saçların yerine, kış aylarında vücut soğuğa adapte olduğu için yenileri çıkmaya başlayacaktır. Çıkan yeni saçlar da ilkbaharda canlanarak, belirgin hale gelecektir” dedi.     

Kış aylarında artan saç dökülmesi olduğunda bir cildiye doktoruna gitmekte fayda olduğunu belirten Prof.Dr. Adnan Görgülü, şunları söyledi:

“Bu durumda da kişilere besleyici ve vitaminli şampuanlar veriyoruz.’ Sonbaharda saçlardaki dökülmeye kafa derisi altında içinde damar ve sinirlerin bulunduğu ‘saç soğanı’ adı verilen kısmın daralması neden oluyor. Soğukta her şey daralır. Sonbahar aylarında da havaların soğumaya başlamasıyla birlikte saç soğanı da daralır ve büzüşür. Saç soğanı eski ölçüsüne göre daha küçük olunca içindeki saçı besleyen damarlar da küçülür. Bu nedenle saç daha az beslenmiş olur. Bir süre sonra bu beslenme yeterli gelmeyince de saç dökülmeye başlar. Saçın kısa ya da uzun olması fark etmez. Ama bazı kişilerde dökülme daha az olabileceği için fark etmeyebilirler. Özellikle şişman yani yağlı kişiler bu durumdan daha az etkilenir. Vücut soğuğa alışıncaya kadar dökülme olur. Özellikle kış aylarında saçı soğuktan korumak gerekir, bu yüzden ıslak saçla dışarı çıkılmamalıdır.”

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN DENGELİ BESLENİN     

Prof. Dr. Görgülü, özellikle erkeklerde 25 yaşından sonra başlayan saç dökülmesini dengeli beslenerek, gerekli vitamin ve minarelleri alarak azaltmanın mümkün olduğunu söyledi. Prof.Dr. Adnan Görgülü, “Erkeklerde 25 yaşından sonra saç dökülmesi başlıyor. 50’li yaşlardan itibaren bu oran ise büyük oranda artıyor. Vitamin, demir, çinko, selenyum ve bakır eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında. Sağlıklı saçlar için dengeli beslenmek çok önemli. A, B4, B5 ve B6, E vitamini, F vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır içeren besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Bu vitaminler saçı besler, güçlendirir ve dökülmesini önler” dedi.     

Beslenmenin saç sağlığında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Adnan Görgülü, “Sağlıklı saçlar için sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçınılmalı. Yemekten sonra sindirimi kolaylaştıracak papatya, nane çayı, ıhlamur gibi içecekler içilmesi, kafein ile alkolden uzak durulması gerekir” dedi.

Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM