• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Dökülmesi Sorunu ve Çareleri

Saç Dökülmesi Sorunu ve Çareleri

100 tele kadar saç dökülmesi 1 gün için normaldir.Ama sizin saçlarınız gün içerisinde 100 telden daha fazla dökülüyorsa tehlike çanları çalıyor demektir.Saçlarınızın dökülmesinden korkuyorsanız ya da saçlarınız dökülmeye başladıysa ve daha fazla dökülmesini istemiyorsanız vereceğimiz tarifleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Saçlarınızın dökülmesini engellemekle kalmayıp aynı zamanda daha sağlıklı ve kısa sürede uzamasını da sağlayabilirsiniz.

Bunun için cam bir şişe kullanın.

10 kaşık tatlı badem yağı ve 10 kaşık hindistan cevizi yağını 10 dakika iyice çalkalayın.Yatmadan saçlarınızın diplerine masaj yaparak sürün ve saçlarınızı bir tülbent veya havlu ile sarın. Sabah katranlı sabun ve ılık su ile yıkayın.

Yine başka bir tarif :

Cam bir şişe içerisine 2 çorba kaşığı karbonat ve 2 çorba kaşığı Arap sabunu koyun. Üzerine 2 bardak sıcak su ilave edip iyice çalkalayın. 24 saat beklettikten sonra üstte biriken kısmı alıp saçlarınıza sürün ve 6 saat sonra bol su ile yıkayın.

Saçlarınızın dökülmesini önlemek için 4 litre kaynar suya 1 kaşık ince kıyılmış ısırganotu koyup yarım saat bekletin. Sonra bir tülbentten sünüp yatmadan önce saç diplerini bu su ile ovarak yıkayın.

Ayrıca saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzaması için dikkat edeceğiniz önemli noktalar var.Bunlar sağlıklı beslenme, sebze ve meyva tüketmek, bol su içmek, düzenli ve yeterli uyku çok önemli. Stress yine salgılattığı adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açar ve saç köklerinde beslenmeyi bozar. Stresi düşürecek önlemlerde saç uzması açısından önemlidir.

Saçlarınızı seviyorsanız sigaradan vazgeçin ! Sigara içerdiği nikotin ve karbon mono oksit gazı ile olumsuz etkileri olan bir faktördür. Nikotin damarları daraltırken, karbon mono oksit gazı kanda oksijen taşınmasını bozarak hücre beslenmesini bozarlar. Yeterli besin ve oksijen alamayan saç köklerinin normal üretimlerini yapması zordur. Saç derisine uygulanacak sıcak havlular, hafif masajlar bu bölgede dolaşımı arttıtacak ve saç köklerinin normal beslenmesini sağlayacaktır.

Saçların dökülmesini durdurmak istiyorsanız bunu durduran ve bazen de yavaşlatan ilaçlar var. Bazı ilaçlar saçların yeniden çıkmasını sağlamakta.sizler yine de bu tip ilaçları almadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Yapılan araştırmalarda çok fazla alkol alanların saçlarının dökülmediği belirlenmiş. Bu araştırmayı yapan Dr. Hugh Ruston olayı şöyle açıklıyor. “Vücuda fazla alınan alkol, testosteron seviyesinin düşmesine ve kadınlık hormonu (östrojen) seviyesinin artmasına yol açıyor. Bu da erkeklerin saçlarının dökülmesini engelliyor. Fakat östrojen seviyesinin yükselmesi seks hayatını olumsuz etkiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM