• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç dökülmesine yeni çözüm

Saç dökülmesine yeni çözüm

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri çinko eksikliği. Türkiye topraklarının büyük bölümünde de çinko oranını düşük! Ama saçları dökülenlere iyi bir haber var: Çiftçiler üretimde artık takviye çinko kullanmaya başlayacak.Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitisü (BDUTAE) Müdürü Eyüp Başer, tarımda verimliliği artırmak için toprak yapısının çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

Son yıllarda toprak analizlerine ağırlık verildiğini ve ülke topraklarıyla ilgili fazlaca bilinmeyen karakteristik bazı özelliklerin tespit edildiğini anlatan Başer, “Bu tespitlerden biri de ülke topraklarındaki çinko eksikliğidir. Analiz sonuçlarına göre, topraklarımızın büyük bölümünde çinko oranı düşük” dedi.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ KEÇİNİN BİLE KILLARINI DÖKÜYOR

Çinko gibi minerallerin, bitkilerin gelişmesinde ve elde edilen ürün miktarında etkili olduğunu ifade eden Başer, şunları söyledi:

“Ülke topraklarındaki çinko eksikliği, özellikle, hububat ekiminin yoğun olarak yapıldığı Orta Anadolu’da daha fazladır. Burada yetişen buğdaylar, topraktan yeteri kadar çinko minerali alamadığı için yeterince gelişemiyor, elde edilen ürün ise besin değeri açısından eksik kalıyor. Çinko eksikliği olan bitkileri yiyen koyun ve keçilerde yoğun şekilde kıl dökülmesi görülüyor.

Ülkemizde, hububatın büyük bölümünün, toprağında çinko eksiği olan Orta Anadolu’da yetiştiği ve ekmek tüketim alışkanlığının fazla olduğu düşünüldüğünde bu durumun insanlar için de benzer sağlık sorunları oluşturduğu söylenebilir.”

Saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri olan, tüketilen besinlerdeki çinko eksikliğinin, çiftçilerin üretimde artık takviye çinko kullanmasıyla giderilmeye başlandığını vurgulayan Başer, “Son yıllarda çiftçilerimizin büyük bölümü, her şeyden önce topraktan daha fazla ürün elde edebilmek için içinde yoğun olarak çinko bulunan gübreler kullanmaya başladı. Son dönemde çinko içerikli gübrelerin kullanımında ciddi artış görülmektedir” diye konuştu.

Başer, kendilerine danışan çiftçilere, enstitü olarak hem insan sağlığını korumak hem de üründen yüksek kazanç elde edilmesi için tarlalarında, çinko içerikli gübre kullanmalarını tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM