• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Fut-Fue Farkı

FUT – FUE Farkı

Sadece FUE metodu ile işlem gerçekleştirebilen kliniklerin şerit yöntemini kötülemeleri ve doğallığın sadece FUE yöntemi ile sağlanabildiği şeklindeki yanlış bilgilendirmeleri ayrıca çıplak gözle greft hazırlayarak saçlarda olması gereken yönlendirme ve dağılıma dikkat etmeden işlem yapanların kötü sonuçları nedeniyle bir çok kişide şerit yöntemine karşı bir korku ve kaçış geliştiğini fark etmekteyiz.
FUE metodu ticari bir anlayış ile en mükemmel saç ekim tekniği olarak insanlara sunulmakta dolayısıyla bu bilgi yanıltıcı olmaktadır.

Bugün dünyada uygulanması gereken ve sonuçlarının doğallığı açısından tercih edilen iki yöntem vardır. Bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemidir. Bunlar birbirlerine alternatif yöntemlerdir.

Sizin dökülme derecenize, tercihinize, ayırdığınız zaman ve bütçeye göre her iki teknik arasında seçim yapılmakta ve bazen birlikte uygulanmaktadır.

Şunu da bilmek gerekir ki bugün tüm dünyada çoğunlukla uygulanan saç ekim yöntemi hala FUT’dur. (ISHRS’nin son verilerine göre dünyada saç ekimi yapan kliniklerin %90’ı FUT, %10’u FUE uygulanmaktadır.)

  • FUE tekniğinin bir takım zorlukları,
  • Fazla seansa ihtiyaç duyulması,
  • Daha maliyetli olması,
  • Ayrıca ileri yıllarda sıklaştırma işlemine ihtiyaç duyulduğunda daha önceden FUE yöntemi ile köklerin alındığı bölgede gelişen fibrozis nedeniyle ikinci alım işleminin zorlukları küçük alanlar haricindeki dökülmelerde FUT tekniğini tercih edilen bir teknik haline getirmiştir.

Dünyada sadece FUE uygulayan merkez neredeyse yoktur. Sayılı ve ileri düzeydeki saç ekim klinikleri, hastalarına yoğunlukla FUT olmak üzere her iki tekniği de uygulamaktadırlar. Yüksek greft sayılarında tercih edilen öncelikle FUT’dur. Saç ekiminde hastalara farklı alternatifler sunabilmek için her iki tekniğe de hakim olunması gerekmektedir.

İki yöntem arasında kliniğimizde uyguladığımız FUT tekniği ile FUE sonuçları açısından bir fark yoktur. Her ikisinin de sonuçları eğer saç çizgisi doğru hazırlanmış ve yönlendirme de doğru yapılmış ise doğal görünmektedir.
Her iki yöntemin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Greft ihtiyacının yüksek olduğu norwood 3 üzerindeki dökülme dereceleri için FUT tekniğini önermekteyiz. FUE tekniğinde işlemin uzun sürmesi (5-6 gün) ve dolayısıyla maliyetinin yüksek olması, bizi FUT yöntemi ile operasyon yapmaya yöneltebilmektedir.

Basit bir karşılaştırma yaparsak FUE metodu ile 3000 greft (FU) ekimi yaklaşık 5-6 günde tamamlanabilir ve maliyeti diğer yöntemin 5-6 katı kadardır.

Oysa şerit yöntemi (FUT) ile  3000 greft sadece 5-6 saat içinde hazırlanıp ekilebilmektedir.

Bu nedenle yüksek greft sayılarında FUT metodu uygulanmaktadır.

Buna karşılık FUE yöntemi verici alanın esnekliğinin yetersiz olduğu durumlarda, saçını çok kısa kestirmek isteyen gençlerde, dökülme derecesinin az olduğu kişilerde alternatif olarak başvurulan bir yöntemdir.
FUE tekniği aynı zamanda FUT ile kombine olarak da uygulanabilir. Yani yüksek greft sayılarında ilk bir veya iki seans FUT ile yapılıp halen ekime ihtiyaç duyulduğunda FUE metoduna geçmemiz size zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM