• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST

Fut Yöntemi

Fut Yöntemi

Saç köklerinin enseden bir şerit halinde alınarak mikroskoplar altında foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir.

Şerit alınan kısım özel cerrahi ipliklerle dikilerek kapatılır ve buradaki dikiş 15 gün sonra alınır. Bu kapatmada izin daha az kalmasını sağlayan Trichofitik Closure denilen yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem gerçekten kabul edilebilir ve saçınızı çok kısa kestirmedikçe gözükmeyen bir iz oluşumunu sağlamaktadır.

FUT yönteminde hazırlanan greftler 1’li, 2’li, 3’lü nadiren 4’lü ve 5’li saç kümecikleri içerirler. Bu gruplaşma zaten saçın doğal yapısında vardır ve kesinlikle bozulmamalıdır.

Greftlerin hazırlanması kadar onların korunması ve dikkatli bir şekilde tutularak yerleştirilmesi de ekimin başarısını etkileyen faktörlerdendir.Greftler dışarıda kaldıkları süre içinde canlılıklarını kaybetmemeleri için kesinlikle ıslak ve soğuk bir ortamda tutulmalıdır. Greftlerin mutlaka özel solüsyonlar içinde tutulması hakkında kesin bir bilimsel veri bulunmamaktadir.

Saç köklerinin korunması açısından köklerin kesinlikle kuru ortama maruz kalmamaları ve ekim sırasında uygulanan hassasiyet daha önemli olmaktadır.

FUT tekniğinin temelini üç boyutlu mikroskoplar oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar greftlerin mikroskop altında hazırlanmayıp çıplak gözle hazırlanması durumunda %30’luk bir kayıp meydana geldiğini göstermiştir. Burada en önemli olan hazırlama esnasında mevcut grupların yapılarına zarar verilmemesi ve mümkün olduğunca ince hazırlanmasıdır. Bu şekilde hazırlanan greftlerle mümkün olan en doğal görüntü elde edilebilmektedir.

Megaseanslar halinde yüksek greft sayıları uygulanan işlemlerde, ekibin stereoskopik mikroskoplarla greft hazırlığına yatkın olmaları, greftlerin hazırlık işlemi sırasında travmatize edilmemeleri ve devamlı ıslak ortamda bulundurulmaları ekilen greftlerin tamamının tutması için önemli aşamalardır.

Mini-micro greft ve mega-mix greftleme tekniklerinde saç foliküllerinin mevcut gruplarına dikkat edilmeden, çıplak gözle greft ayırımı yapılmaktadır. Foliküler ünitelerin doğal yapılarına zarar gelmektedir.
Ancak daha kısa sürmesi, daha az sayıda ekibe ihtiyaç duyulması ve dolayısıyla daha ucuz olması nedeniyle tercih edilebilir. Artık bu teknikler talep görmemektedir. Bu tekniklerle yapılan ekimler doğal görünmemektedir.

FUT tekniğinde saç kümecikleri üçboyutlu mikroskop (stereoskopik) altında mevcut kümelenmelerine dikkat edilerek ayrıştırılmaktadır. Bu tekniğin diğerlerine göre önemli avantajları vardır:

Foliküler Ünite Transplantasyonunun Avantajları
 • Saç gruplarının kendi doğal yapısına zarar verilmez. Bu maksimum büyümenin sağlanması açısından oldukça önemlidir.
 • Alıcı alanda açılacak kanalların da çok daha küçük olmasını sağlar. Bu da yapılacak ekimin doğala en yakın ve daha sık olmasını temin eder. Kanalların küçük açılması kan dolaşımını yani beslenmeyi bozmadığı için ekilen greftlerde maksimum büyüme sağlanır.     Daha sık ekim olanağı
      Maksimum büyüme
      Hızlı iyileşme

  Stereoskopik mikroskoplar altında yapılan FUT tekniğinde, saçın dışındaki doku üniteye zarar verilmeden traşlanarak atılır. Böylece ekim için oldukça ince sadece saç içeren, dokusu zarar görmemiş greftler hazırlanabilir. Bu şekilde hazırlanan greftleri saçın doğal duruşunu taklit ederek istenilen şekilde yönlendirmek mümkündür.
 • Alıcı alanda açılacak kanalların büyük olması buradaki kan damarlarına zarar verilmesine neden olur. Bu durumda kan akımı bozulacağı için hem iyileşme yavaş olur hem da bazı greftlerin istenildiği gibi büyümediği görülür.
 • FUT tekniğinde kanalların küçük açılması dokudaki elastik kollagen liflerin korunmasını sağlar. Bu da ekim sonrası greftin kanala yerleşmesi ve daha hızlı bir oksijenasyon sağlanması açısından önemlidir. Hazırlanan greftin açılan kanaldan daha büyük olması durumunda greft sıkışır ve sonrasında saç kümeciklerinin cildin üzerinde kabartılar oluşturacak şekilde büyümesine neden olur.
 • FUT tekniğinde kanallar slit adını verdiğimiz çok ince çizikler halinde açılır. Burada eski makrogreft tekniğinde olduğu gibi bir doku çıkarma sözkonusu değildir. Slit tekniği ile mevcut saçların aralarına etraftaki saç köklerine hiç zarar vermeden girmek mümkündür. Böylece tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak da kolaylaşır
 Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) Aşamaları
 İşleme verici alandaki saçların hazırlanması ile başlanır.
 Donör alandaki saçlar üst kısımları yukarıya gelecek şekilde yapışkan bir bant ile tutturularak  kaldırılır.
Sadece köklerin alınacağı alan olmak üzere küçük bir bölge traşlanır.

Köklerin alınacağı alanda santimetre karedeki
foliküler ünite sayısı belirlenir. Böylece alınması gereken miktar detaylı olarak hesaplanır.

Daha sonra bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle (trichofitic closure) kapatılır. Saçların altında kaldığı için işlem sonrası bile dikiş izi görünmez.
Alınan şerit mikroskop altında “greft” adını verilen foliküler ünitelerden oluşan parçacıklara ayrılır.
Bu sırada ekilecek bölgenin anestezisi sağlanarak köklerin yerleşeceği kanallar hekim tarafından yönlenmelerine dikkat edilerek doğru bir dağılım ve açıyla hazırlanır. Açılan bu kanalların yönü ve yerleşimi işlemin doğal görünmesi açısından en önemli aşamasıdır ve mutlaka işlemi gerçekleştiren hekim tarafından yapılmalıdır.
Foliküler ünitelerin hazırlanması ve kanalların açılmasından sonraki aşama ise greftlerin yerleştirilmesidir.İçinde doktorun bulunduğu 3-4 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Burada hazırlanan 1’li, 2’li, 3’lü greftler doğru bir dağılımla yerleştirilmelidir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM