• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Prostat ve kelliğe soya fasulyesi

Prostat ve kelliğe soya fasulyesi

DHT(dihodroksi-testesteron)’nin prostat kanserinin olusumundan sorumlu oldugu tahmin ediliyor. DHT miktarini azaltmak için, DHT üretimini bloke eden çesitli maddeler denendi. Gelistirilen ilaçlarin çogunun yan etkilerinin çok kuvvetli oldugu ve hormon düzenini bozdugu saptandi.
Colorado Üniversitesi’nde görevli Trent Lund ve ekibi, soya fasulyesi yendikten sonra bagirsaklarda olusan equol maddesinin, DHT’yi islevsiz hale getirdigini ortaya çikardi. Testisleri alinmis erkek siçanlarin prostatlarinin DHT verilmesinden sonra büyüdügünü belirten bilim adamlari, prostat büyümesinin prostat kanserinin bir ön asamasi oldugunu kaydettiler. Siçanlara DHT’nin yani sira equol veren bilim adamlari, prostatlarin büyüklügünün ayni kaldigini gözlemlediler.
Bilim adamlari, bol bol soya fasulyesi tüketen Asyali erkeklerin neden Avrupali ve Amerikali erkeklere göre daha ender prostat kanserine yakalandiginin, equol maddesinin etkisiyle açiklanabilecegini ifade ettiler.

SAÇ IÇIN DE ARASTIRILACAK
       DHL’nin ciltte ve saçlarin büyümesinde önemli rol oynadigini söyleyen bilim adamlari, bundan sonraki deneylerde bu maddenin erkeklerdeki saç dökülmesine karsi da kullanilip kullanilmayacagini arastiracaklar.

EQUOL BULUNAN BESINLER
       Equol maddesi, soya fasulyesi ve soya ürünlerinin (soya kiymasi, soya sütü, soya filizi) yani sira kuru baklagiller (nohut, mercimek, kuru fasulye) ve koyu yesil yaprakli sebzelerde (ispanak, marul, pazi, semizotu) bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM