• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

Günde 100 e kadar olan saç dökülmesi normal artık bunu biliyoruz peki daha fazla saç dökülmesinin nedeni ne olabilir gelin bide buna bakalım:
 
-Saça uygulanan  kozmetik ürünlerin tahribatı.
Bunlar dar ağızlı tarak kullanmak jöle köpük gibi ürünlerin gereksiz ve uzun süreli  saça maruz kalması olarak tahrişata neden olabilir.
-Genetik Saç kaybı (Irsi saç dökülmesi)
Eğer ailede özelliklede dayı nızda bir saç dökülme sorunu varsa ve sizin saçlarınızda gereğinden fazla dökülüyorsa genetik saç dökülmeniz olabilir.
-Demir Eksikliği
Anemi olarak adlandırılan hastalıkta vücutta gereken demir bulunmazsa saç gelişimi için gerekli olan etmenlerden birisi eksik demektir.Sağlıklı saç gelişemez ve dökülür.
 
-Saç kıranda denilen Alopesi Areata
Saçlı bölgede küçük yuvarlak 1-2 cm çapında oluşan ani dökülmelerdir.Tedavisi dermatologlar tarafından uygulanabilir.
-Ağır hastalıklar ve ateş
Ağır hastalıklar vücudun direncinin azalmasına ve metabolizma dengesinin bozulmasına neden olabilir.Ateşli hastalıklarda saç dökülmesine sebep olabilir.
-Düzensiz beslenme
Eğer beslenmede bir sorununuz varsa bundan ilk etkilenecek organınız saçlarınızdır.Özellikle az protein içeren diyet saç dökülmesine sebep olabilir.Çünkü saç gelişimi sağlıklı ve dengeli beslenmeyi gerektirir.
 
-Mantar ve Seboroeik Dermatit
Saçlı deride oluşan kepeklenme pul pul dökülme yağlı ve kaşıntılı durumlar mantar ve seboreik dermatit belirtisi olabilir bu hastalıklarda saçın zayıflayıp dökülmesine sebep olabilir.
-Kanser İlaçları
Kemoterapide kullanılan bazı ilaçlar saç diplerinde birikerek saçın dökülmesine sebep olurlar.Bunlar için yapılacak bişey olmasada çoğu zaman tedavinin sonlandırılmasıyla tekrar saç oluşumu gözlenmektedir.
-Gebeliği Önleyici İlaçlar
Gebelik önleyici haplar doğum kontrol ilaçları sa saç dökülmesine sebep olabilir.Böyle bi durumla karşı karşıya kalırsanız doktorunuza başvurarak ilacınızı değiştirmesini önerebilirisiniz.
-Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi
Gebelik sonrasında oluşan saç dökülmesi sıklıkla görülür ve gebelikten 4-7 ay sonra yavaş yavaş azalarak durur.Ve dökülen saçların yerine yenisi çıkmıştır.Eğer 7 den daha fazla ve uzun süreli saç dökülmesi varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.
– Saç Koparma Hastalığı
Yetişkin ve çocukşarda görülen bu hastalıkta kişi bilinçsizce saçını koparır.Boyle bir durumda mutlaka bi psikyatr a başvurulmalıdır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM