• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç dökülmesi ve tedavisi

Saç dökülmesi ve tedavisi

Kadinlarin yüzde 30’u saç dökülmesinden sikayetçidir. Hormanal dengesizlik ve stres, dogum, duygusal sok, hastalik, düzensiz adet görme, diyet ve menopoz ana sebeplerdir.

Erkekler yüzde 5’i 20’li yaslarda saçlarini kaybetmeye baslar, 30’lu yaslarda bu oran üçte bire çikar ve 40’li yaslarda yari yariya olur.

Sosyologlara göre, kellik is hayatinda olumlu bir imaj yaratirken, ask hayatinda kaybettirmektedir. Yapilan arastirmalar kellerin daha fazla ruhsal sorun yasadigini ve kelliklerini kusur olarak görüp karsi cinsle iliski kurmakta zorlandigini göstermektedir. O zaman ne yapacaksiniz, ya durumunuzu kabullenip, kalan saçlarinizi da toptan kestirip çekici dazlaklar modasina uyacaksiniz ya da saç çikaran tedavi yöntemlerinden birini uygulatacaksiniz.

Saç kaybinin fizyolojik sebepleri

Saç dökülmesinin temelde üç sebebi vardir.

70 yildan fazla süreli bir yasama yayilmis 25 döngülük ritim hizlanir, bu süre 25/ 30 yila bazen daha azina düser. Her bir saç teli için 25 siklus ( döngü) son limittir. Bir saç teli 25 siklusu tamamladiginda yasami durur, ömrü tamamlanir.

Medikal olarak saç telinin büyüme fazi “Anagen Faz” olarak tanimlanirken bunun aksi olarak saç telinin durgunluk ve gerileme dönemi ise “Telogen Faz” olarak isimlendirilir.

Psikolojik ve nutrisyonel sebepler

Stres, psikolojik sorunlar ve beslenme tarz – aliskanliklari saç dökülmesinde belirleyici etkenlerdir. Saçimiz vücudumuzun bir parçasi olduguna göre kuskusuz aldigimiz gidalardan, yasam biçimimizden ve ruhsal durumumuzdan etkilenmektedir. Kisa süreli yogun diyetlerde ya da uzun süreli bilimsel olmayan diyetlerde, açlikta, demir eksikligine bagli kansizliklarda, gidalarin vücudumuz tarafindan emilemedigi hastaliklardan saçin yapisinin bozulmasi beklenir.

Erkek hormonlarinin fazlaligi

Androjenik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi)

Saçli derinin belirli bölümlerinde simetrik gelisen, erkeklerde sikça rastlanan bir saç kaybi seklidir. Saç dökülmesi sakaklardan baslayip , tepeye dogru ilerler. Saç sayisinda azalma, incelme, kisalma göze çarpar. Kadinlarda ise genelde saçlarin cilizlasmasi,seyrelmesi seklinde bulgu verir. Erkeklerin %70 inde rastladigimiz bu dökülme kadinlarin %10 unda karsimiza çikmaktadir. Genellikle 20’li yaslarin sonunda baslar, dökülmenin hizi bireysel olarak degisik hizlarda ilerler ve bazen çevre faktörlerinin de etkisiyle degisebilir. Bu tip dökülmeler siddetli vakalarda tüm tepenin açilmasina kadar ilerleyebilir ve kisinin psikolojik sorunlarinin da gelismesine neden olabilir

Etkilenen bölgelerde saçlar incelesir ve seyreklesir. Olusumunda erkeklik hormonu olan testosteronun cilde temasinda olusan dehidrotestosteronun kil köklerini inceltici etkisi vardir.

En sik rastlanan saç dökülme nedenidir.. Kadinin üretkenlik çaginda, kadinlik hormonu (östrojen) ile birlikte ayni zamanda erkeklik hormonu da vücutta salgilanir.

Menopozdan sonra, kadinlik hormonu üretimi ciddi sekilde düserken erkeklik hormonu seviyesi degismeden kalir. Bunun sonucunda ise hormonal dengesizlik, saç tellerinde de kendini gösterir.

Kadinlar için sikinti veren ve ayni zamanda ciddi bir güzellik problemi olan saç dökülmesinin sebebi, hastalik, stres, diyet, perma, çevresel ve genetik olabiliyor.

Yeni Tedavi Yöntemi

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayi günümüzde oldukça yaygin görülen, kadin ve erkegin en önemli saglik ve kozmetik sikayetlerden biri olan saç dökülmesinde güncel tedavi metodlari, yeni umutlari da beraberinde getirmistir.

Silikonun seyreltilmis formlari, uzun zamandir saç dökülmesinin tedavisinde kullanilmasina ragmen, çok etkili yüksek konsantrasyonlarinin üretilmesi simdiye kadar saglanamamisti.

Fransa, Carilene Laboratuarlarinda yapilan arastirmalar sonucunda, Carilene Laboratuarlarinda çalisan Fransiz arastirmaci bilim adamlari, çok yüksek konsantrasyonda su bazli organik biyolojik silikonu elde etmenin bir yolunu kesfettiler. Bu yeni kesfi, klinik olarak saç dökülmesinde test ettiklerinde çok pozitif sonuçlar aldilar. Silicium 44, ölü ve ölmek üzere olan saç folliküllerinde kan akimini artirip ihtiyacini karsilayarak saç dökülmesini durdurmakta ve ayni zamanda dogal olmayan saç kaybini tetikleyen ve küçük atardamarlarin tikanmasina ve oksijensiz kalmasina sebep olan sebum diye bilinen, asiri yag bezi salgisini temizlemekte. Sebumun temizlenmesi saç kaybinin önlenmesine yardimci olur ve Silicium 44 ile birkaç ay süren uygulamadan sonra bazi vakalarda saç büyümesinin yeniden stimüle edildigi gösterilmistir.

Carilene Laboratuarlari Silicium 44 solüsyonuna tamamlayici ve destek tedavi olarak, konsantre organik silikon içeren sampuani kullanima sunmakta.

Ilaç ve saglik ürünleri üreticisi olarak Fransa’da saygin bir yeri olan Carilene Laboratuarlari yeni kesifleri olan Silicium 44 için çok iddiali olup, saç dökülmesinden sikayetçi olanlara yeni umutlar vaat etmektedir.

Türkiye’de yaklasik 2 aydan beri bulunan Silicium 44’ü günde bir defa yatmadan önce uygulamak yeterli oluyor. Günde tek defa uygulanmasi nedeniyle oldukça ekonomik olmasi ve kolay uygulanmasi ayrica uygulama sonrasi saçin yikanmasina gerek kalmamasi ise bu ürününe talebi artiriyor.

Silicium 44 ‘ün diger önemli avantaji ise hayat boyu kullanilmasinin gerekmemesi, saç dökülmesi durur durmaz uygulamayi kesebiliyoruz.

Saç dökülmesinin tedavisinde Silicium 44 ‘ün 3 aylik bir kullanimi sonunda;

Sonuçlar

Erkek ve kadin fizyolojisindeki farkliliga bagli olarak iki cinsteki saç kaybi tipi hafifçe farklilik gösterir. Bu da Silicium 44 kullaniminin sonuçlarina yansimakta.

Bilimsel gözlemlerde Silicium 44, kadinlarin yüzde 86’sinda 4-8 hafta içinde saç dökülmesini durdurmustur.

Ayrica Silicium 44, yeniden büyümeyi hizlandirmis ve saç teli çapini artirarak daha iyi bir kapatici görünüm olusturmustur.

Benzer testler erkeklerde yapildiginda Silicium 44 kullanan çalisma grubunun yüzde 86’sinda 4-8 haftada saç dökülmesinin durdugu 3-4 aylik uygulamadan sonra, ince tüylerin yüzde 50’sinin yeniden gelistigi ve bir çok vakada bunlarin olgunlasma sürecinin devam ettigi gösterilmistir.

Yine erkeklerde de saç teli çapini artirarak daha iyi bir kapatici görünüm olusturmustur.

kaynak: habersaglik.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM