• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Dökülmesinin Psikososyal Yönleri

Saç Dökülmesinin Psikososyal Yönleri

Hemen her erkek ve kadının sosyal hayatında saçın yadsınamaz bir rolü vardır. Çünkü, saç her türlü sosyal ortamda, kişinin ilk göze çarpan özelliklerindendir. Dolayısıyla, ne sebeple olursa olsun, saç dökülmesi çoğu insan için, özellikle de kişi erişkinlik döneminin başlarındaysa, önemli bir stres kaynağıdır. İleri derecedeki saç dökülmesi böylelikle, salt kozmetik bir sorun olmaktan çıkar ve kişinin sosyal yaşamını çıkmaza sokan ciddi psikolojik problemlere de neden olur. Bu psikolojik sorunlar kendini çıplak hissetme, kendine güvenin kaybolması, kişinin kendi gözündeki imajında ve hatta kimliğindeki değişimlerdir.

Öte yandan ileri derecedeki saç dökülmesi kişinin önüne bir ikilem çıkartmaktadır. Saçı dökülen insan bir yandan dış görünüşüyle ilgili kaygılarından dolayı sıkıntı yaşarken, öte yandan bunu ciddi bir sorun olarak gördüğü için kendini suçlamaktadır. Bunun nedeni de hala bazı toplumlarda dış görünüşe önem vermenin erkeklikle bağdaşmadığı şeklindeki yaygın düşüncedir.

1992’de, Norfolk’taki Old Dominion Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları, saçları dökülen kişilerin bu sorundan ne derece etkilediğini ortaya koymak için bir araştırma yaptılar. Kelliği olan 145 kişinin sorgulandığı araştırmada, saç dökülmesi sorununun bunların yüzde 84’ünü ruhsal olarak etkilediği ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM