• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç klonlama ile kelliğe son

Saç klonlama ile kelliğe son

Erkek kelliğine yeni bir çözüm üretildi. Bir İngiliz firmasının buluşu olan yeni yöntem, ‘saç klonlama’ olarak anılıyor ve şu ana kadar 5 kişinin üzerinde olumlu sonuç verdi. Kelliğe direnen bölgelerden alınan hücreler, laboratuvarda çoğaltılarak yerine konuyor. Aynı yöntemin kadınlar üzerinde etkili olup olmayacağı belli değil.

Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan genetik klonlama, şimdi de kelliğe çare oluyor. Orta yaş erkeklerin kábusu haline dönüşen kellik için hap ve serumlardan çok daha etkili ve yüzde yüz çözüm sunan yeni yöntemde, dökülmeye dirençli saç hücreleri alınarak laboratuvar ortamında çoğaltılıyor ve tekrar yerine konuyor. Bir kaç hafta sonra operasyon yapılan bölgede eski halinden daha fazla saç çıkıyor.

Gelişmiş çoğu ülke, kelliğe kesin çözüm getirecek olan genetik klonlama üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ABD’de önümüzdeki yıl bu tür bir tedavinin denemeleri yapılacak. Ancak şu anda kelliğe çözüm olarak en ileride olan İngiliz Intercytex şirketi. Genetik klonlama ile insanlar üzerinde deneylere başlayan şirket şu ana kadar 5 denek üzerinde yüzde yüz sonuç aldı. Hatta erkek deneklerin başlarının kel olan bölümlerinde öncesine oranla yüzlerce daha fazla saç bulunuyor.

Bu arada başka bilim adamları da kelliğe çözüm için başka bir yöntem geliştirmeye çalışıyor. ‘Saçlar dökülürken neden kirpik ve kaşlar çok daha dirençli olabiliyor’ sorusunu yanıtlamaya çalışan araştırmacılar, teorilerine biyolojik bir dayanak arıyorlar. Bir diğer araştırma da ırklar üzerinde yapılıyor. Çalışmalar, siyah ırkın kelliğe karşı daha dirençli olduğunu gösteriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAM
  • YORUM